« Tagasi

Haridus-ja Teadusministeerium: Eestikeelsele õppele ülemineku küsimustele saab vastused e-tunnis

06.02.2023

Haridus- ja Teadusministeeriumi Youtube'i kanalis on kõigile kättesaadav e-tund, kus minister ja ametnikud vastavad lapsevanemate küsimustele eestikeelsele õppele ülemineku kohta.

E-tundi saab vaadata siin.
 
Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ütles, et põhiseaduse järgi peab riik kindlustama eestikeelse hariduse Eestis kõigile ja riik oma ülesandest ei tagane. „Täielik eestikeelsele õppele üleminek on olnud praeguse valitsuse kõige tähtsam ja tulevikku vaatavam otsus! Nüüd on selge, et üleminek toimub kindlasti," ütles Lukas. „Selleks on olemas pikaajaline plaan nii tegevuste kui rahastamise näol ja ministeerium teeb koostööd nii omavalitsuste kui koolidega. Meie ühine eesmärk on see, et lapsed ja noored omandaksid varakult eesti keele, et neil oleks võimalik sujuvalt edasi õppida kõigil haridustasemetel ja lüüa läbi tööturul."
 
Ministeerium tegi 11. jaanuaril üleskutse, et lapsevanemad, aga ka õpilased ise, esitaksid küsimusi, mis neid seoses eestikeelsele õppele üleminekuga kõige enam huvitab. 
 
Nädala jooksul esitati ministeeriumi veebilehel ligi sada küsimust. Lapsevanemad uurisid, kuidas täpselt toimub üleminek klasside ja aastate kaupa, millist tuge saavad lapsed ja vanemad, kuidas puudutab üleminek haridusliku erivajadusega õpilasi ning kas ja kuidas saavad lapsed edaspidi õppida oma emakeelt ja kultuuri. Vanemad tundsid ka muret, kas jagub vajalikul tasemel eesti keele oskusega õpetajaid ja kas valmistatakse ette uued õppematerjalid. 
 
Ligi 30-minutilises e-tunnis annavad vastuseid minister Tõnis Lukas ning üld- ja kutsehariduse keelelepoliitika valdkonna juht Ingar Dubolazov ja peaekspert Anne Endjärv. Eestikeelsele e-tunnile on lisatud venekeelsed subtiitrid. 
 
Üleminek eesti õppekeelele toimub lasteaedades ning algab 1. ja 4. klassis 2024. aastal ning viiakse põhikoolides lõpule 2029/2030. õppeaasta alguseks. 
 
Gümnaasiumis ja kutsekeskhariduse õppekavade alusel läbiviidavas õppes võib kuni 2029/2030. õppeaastani muu keele osakaal olla kuni 40 protsenti õppe mahust. Kool on kohustatud tagama ülemineku eestikeelsele õppele 10. klassis hiljemalt 2030/2031., 11. klassis 2031/2032. ja 12. klassis 2032/2033. õppeaastaks. Kutseõppeasutustes puudutab muudatus kutsekeskhariduse õppekava järgi õppivaid õpilasi.
 
Paljud küsimused koos vastustega on leitavad ministeeriumi veebilehel www.hm.ee/uleminek
 
KKK eesti keeles
KKK vene keeles
KKK inglise keeles