« Tagasi

Üks päev keskajal

Lähtume oma koolis Lennart Meri tsitaadist: "Muutuvas maailmas võidab see, kes maailmaga koos käib, käib natukene kiiremini kui maailm."  Maailm meie ümber muutub tõepoolest kiiresti ning kasvav uus põlvkond seab kaasaegsele koolile palju väljakutseid - olla turvaline, pidevalt arenev, koostöötav, uuendusmeelne ja tugevaid ainealaseid teadmisi andev kool. Nende väljakutsetega kaasas käia ning neist ka ette minna on võimalik, kui kooli meeskond on koos töötav ja arengule suunatud üks tervik.

 

Meie kooli meeskonnale ei meeldi teha asju lihtsalt tegemise pärast. Eesmärgiks on maksimaalne kasu õpilastele: uudishimu tekitamine, ise järele proovimine, meeldejäävus.
Ja nii saimegi novembris 2022 Kooli pidajalt ettepaneku piloteerida huvihariduse lõimumist üldharidusega. Mõte tundus väljakutseid pakkuv, seega täiesti sobilik meie kooli loomusega.
Pead panid kokku kolm asutust: Kohtla-Järve Ahtme Põhikool, Ahtme Kunstide Kool ja Kohtla-Järve Linnavalitsus. Nii palju loomingulisi inimesi ühise laua taga pani õhu särisema.

Otsustasime fookusesse võtta 7.klassi ning keskseks teemaks keskaja. Kuidas saada aga tagasisidet, kas õpilased on ka meiega kaasas ja omandanud keskaja teema - väga lihtne, las õpilased ise korraldavad kogu koolile ja ka linnarahvale oma teadmiste esitluse festivali vormis.

Ja algaski kuum ettevalmistus - jaanuarist kuni maikuuni toimusid enamus 7.klassi ajaloo, muusika ja kunstiõpetuse tunnid Kohtla-Järve Kunstide Koolis. Viie kuu vältel omandasid õpilased teadmisi ja oskusi keskaegsest käsitööst ja kunstist: keraamikat, vitraaže, kalligraafiat, ajastutruusid ladinakeelseid laule ja iidsete pillide mängimist. Koolis toetasime õpilaste teadmisi ja oskusi ajalootundides läbi rollimängudes, kus õpilased said nn. omal nahal kogeda keskaegsete käsitööliste, kaupmeeste, linnaelanike, viikingite ja isegi munkade elu. Käsitöö ja kodunduse tundides tutvustasime õpilastele aga keskaegseid tekstiile ning valmistasime sööke keskaegsete retseptide järgi.

 

Et õpilastel oleks kindlam tunne, siis otsustasime üritusse kaasata ka koostööpartnereid, kes on mõtetega meiega ühel lainel ning oma ala professionaalid. Valik langes keskaegset muusikat viljeleva ansambli Musica Silentii ning viikingite ja muinasaja taaskehastaja klubi Loki Rebased peale.

Ja saabuski 20.mai 2023 festivali "Üks päev keskajal" päev. Üritus toimus meie Kohtla-Järve Ahtme Põhikooli hubases sisehoovis. Riietusime koos õpilastega keskaegsetesse rõivastesse, mis olid laenatud taaskehastajate klubi Loki Rebased käest. Kooli sisehoov oli täis keskaja hõngu, mis tõmbas linnarahva uudistama ja rahva uudishimu sai tasutud täiega.

 

Õpilaste korraldatud ja läbiviidud töötoad tõmbasid rahva rohkelt juurde ja käima. Iga külaline võis kätt proovida töös keraamikaga ja vitraažidega, proovida keskaegseid tekstiilitehnoloogiaid, osaleda kalligraafia töötoas.  Lisaks viisid õpilased koostöös muinasaja taaskehastaja klubi Loki Rebased läbi ajaloolisi-  ja rahvamänge osavusele ja leidlikkusele, oli võimalik katapuldi abil "kive" heita, lasta vibu, visata oda, võidelda pehmikmõõkadega, pildistada ennast keskaegses riietuses ja relvadega ning joonistada endale hennaga keskaegne  "tätoveering".

Festivali üheks tõmbenumbriks osutus 7.klassi õpilaste keskaegsetel pillidel musitseerimine ja ladina keeles keskaegsete laulude laulmine. See oli tõeline üllatus kõigile külalistele. Keskaegne meloodiline ja rütmiline muusika saatis meid terve festivali jooksul, sest õpilasi vahetas välja keskaegset muusikat viljelev ansambel Musica Silentii.  

 

Festivali teiseks tõmbenumbriks osutus üliarmas minifarm, kus keskaegne karjus karjatas kitse ja küülikuid. Minifarmi tõi meie kooli kohale meie oma õpetaja. Positiivseid elamusi said nii külalise kui ka loomad. Kits Maša polnud kunagi varem ühe päeva jooksul nii palju armastust ja hellitusi saanud!

Festivali tagasiside oli ülipositiivne. Kõigile "meeldis" öelda, on ilmselgelt vale sõna! Rahuliku Kohtla-Järve Ahtme linnaosa jaoks oli meie kooli üritusi kultuuriliseks loomingulise energia allikaks. Festivalil valitses entusiastlik, rõõmus, väga sõbralik meeleolu, millele aitas kaasa rõõmus mõte, et meie lapsed on täis andeid, õpihimu, entusiasmi ja soovi oma kätega imelist tulevikku ehitada!

 

Sellest mitteformaalsest õppevormist, mida meie kool sai läbi teha ning tulemust näidata  festivalil "Üks päev keskajal" on väga hea näide sellest, kuidas on võimalik huvitavalt ja arendavalt lõimida huvikooli ja üldhariduskooli mitmed õppeained, kus õpetaja ja õpilane on partnerid. Ja selle kõige tulemus on väärtuslik kõigile osapooltele. Täiesti kindlalt võib väita, et need 7.klassi õpilased, kes said keskaja läbi enda lasta, mäletavad seda ka 10 ja 20 aasta pärast. Selline õppevorm jääb igaljuhul meelde. Ja nüüd on meie ees järgmised väljakutsed, kuid juba teiste õppeainetega - ikka edasi maailmaga käsikäes ja veidikene ettegi.


Marika Trei
Direktor
Kohtla-Järve Ahtme Põhikool

 

Olga Mesilane
Ajalooõpetaja
Kohtla-Järve Ahtme Põhikool