Ettevõtlusega alustamine

Tänases Eestis ettevõtlusega alustamine ei ole keeruline ja kulukas.

MIKS saada ettevõtjaks – see on hea küsimus ja igaüks peab endale ise vastust leidma. Kõige levinud ettevõtlusega alustamise põhjused on iseseisvus, oma ideede realiseerimine ning tegelemine huvitatud erialal, kui töö ei ole koormuseks.

 

MIDA tuleb teada enne ettevõtte asutamist?

Ettevõtlusega tegelemine nõuab ka teadmisi ja oma valdkonna tundmist.

Eestis on kõige levinud ettevõtluse vorm on Osaühing (OÜ). Samuti võib äritegevust teha Füüsilise isiku Ettevõtjana, ehk FIE.
See, mis vorm sobib Teie alustavale ettevõttele võib uurida eesti.ee portaalist, kus võrreldakse omavahel ettevõtlusvorme.

Samuti tuleb eelnevalt lugeda rohkem nende vormide iseärasustest ja erinevatest nüanssidest. Samuti juhendis käsitletakse seda, kuidas toimub registreering, kellele ja kui palju maksta, kuidas toimub aruandlus ja kontakt riigistruktuuridega.

Alates 2011. aastast osaühingu asutamisel pole enam vajalik osakapitali sissemakse. See tähendab seda, et firmat saab asutada ilma suure raha kogumist ja osakapitali saab koguda äritegevuse käigus osamaksena.

 

KUIDAS saada ettevõtjaks ja mida selleks oleks vaja teha?

Uue ettevõte registreerimine ei võta enam rohkem, kui 10 minutit! Kodus istudes on võimalik Ettevõtjaportaali kaudu registreerida firmat kiirelt ja mugavalt. Pole enam vajalik notarite külastamine ja raha kulutamine. Juhul, kui on olemas ID-kaart, siis saab asutada ja maksta kohe portaalis.

 

KUI PALJU maksab registreerimine?

Riigilõiv osaühingu, aktsiaseltsi ja tulundusühistu äriregistrisse kandmise eest on 200 eurot. FIE, täisühingu ja usaldusühingu registrisse kandmine maksab 20 eurot.
Riigilõiv ettevõtte registreerimiseks kiirmenetluse korras e-äriregistri kaudu on 265 eurot.
Kui registreerite ettevõtte notari abil, lisanduvad kandeavalduse tasule notaritasud.

 

KES saab mind aidata?

Äri alustamisel, kasvatamisel ning eksporditegevuse arendamisel toetavad ettevõtjaid maakondlikud arenduskeskused (MAK). MAKid pakuvad ettevõtjatele tasuta nõustamist, korraldavad koolitusi ja teabepäevi, abistavad toetuste leidmisel ja taotluste kirjutamisel, aitavad luua kontakte jpm. MAKid tegutsevad kõigis 15 maakonnas.

Ida-Virumaal MAK on Ida-Viru Ettevõtluskeskus www.ivek.ee

Tööstusparkide arendamise ja investeeringute otsimisega tegeleb Ida-Viru Investeeringute Agentuur www.ivia.ee

Lisaks toimivad väga hästi valdkondlikud klastrid:

 

Majandustegevuse registreerimine

Alates 1. juulist 2016 saab majandustegevusteate esitada:

  • sisenedes majandustegevuse registrisse mtr.mkm.ee (sisselogimine ID-kaardi, mobiil-ID või internetipanga abil);
  • notari kaudu.

Lisainfo

Majandustegevuse seadustiku üldosa seadus