Linnavolikogu erakorralise istungi 26.06.25 kokkuvõte

Neljapäeval, 26. juunil toimus Kohtla-Järve linnavolikogu erakorraline istung, mille päevakorras oli üks punkt - taotluse esitamine Riigikohtule ja avalduse esitamine õiguskantslerile õigustloovate aktide üle põhiseadusliku järelevalve teostamiseks.

Linnavolikogu otsustas pöörduda nii Riigikohtu kui ka õiguskantsleri poole.

 

Pressiteade

26.06.2025

Kohtla-Järve linnavolikogu pöördub Riigikohtusse ja õiguskantsleri poole

Neljapäeva, 26. juuni hommikul toimunud Kohtla-Järve linnavolikogu erakorralisel istungil otsustati esitada Riigikohtule taotluse, milles palutakse tunnistada põhiseadusevastaseks põhiseaduse muudatused, millega võeti Eestis elavate kolmandate riikide kodanikelt ja kodakondsuseta isikutelt hääleõigus kohalikel valimistel, ja õiguskantslerile – avalduse, milles palutakse algatada põhiseaduslikkuse järelevalve.  

Volikogu otsuse eelnõu algatanud seitse volikogu liiget tõid pöördumise põhjustena välja, et põhiseaduse muudatused võeti liiga kiiresti vastu, need piiravad paljude kohalike omavalitsuste elanike võimalusi osaleda avaliku elu korraldamises oma elupiirkonnas, rikuvad nii nende individuaalseid õigusi kui ka kohaliku omavalitsuse kui institutsiooni toimimise aluseid, ohustavad kohaliku omavalitsuse legitiimsust ning õõnestavad demokraatiat.  

Eelnõu ette kandnud volikogu aseesimehe Sergei Lopini (Keskerakond) sõnul on Kohtla-Järve linna eripära see, et kolmandate riikide kodanikud ja määratlemata kodakondsusega elanikud moodustavad umbes poole linna elanikkonnast, ning nende hääletamisõiguse tühistamine võib negatiivselt mõjutada nii kohaliku poliitilise kui ka ühiskondliku elu maastikku ja tekitada lisapingeid, öeldakse taotluses Riigikohtule ja õiguskantslerile. 

Linnavolikogu erakorralisel istungil eelnõu suhtes kriitilise sõnavõtuga esinenud volikogu esimehe Eduard Odinetsi (Sotsiaaldemokraatlik Erakond) arvates ei ole pöördumine Riigikohtu ja õiguskantsleri poole antud juhul otstarbekas, kuna tegemist on õiguslikult lootusetu sammuga. "Põhiseaduse muudatus on vastu võetud ja juriidiliselt korrektne. Seda ei saa tühistada ka Riigikohus. Meile ei meeldi see otsus – aga seda ei saa õigustühiseks kuulutada ainult seetõttu, et see on poliitiliselt ebameeldiv. Otsus on halb ja vale, aga protseduuriliselt on kõik korrektne ja vastavuses põhiseadusega", nentis Odinets.  

Odinets lisas, et oli algusest peale hääleõiguse äravõtmise vastu, aga kui Riigikogu tegi oma otsuse, siis tuleb edasi liikuda ja keskenduda lahenduste otsimisele. „Meie ülesanne on nüüd pakkuda hääleõigusest ilma jäänud inimestele toimivaid lahendusi. Näiteks toetada eesti keele õppeprogramme linnaeelarve kaudu, jagada teavet keeleõppevõimaluste ja kodakondsuse taotlemise kohta, korraldada infotunde, mitte pakkuda illusioone. See oleks aus ja vastutustundlik tee edasi," pakkus linnavolikogu esimees. 

Pöördumist Riigikohtu ja õiguskantsleri poole toetasid 14 volikogu liiget. Kohtla-Järve linnavolikogu on 25-liikmeline. 

Vastavalt Riigikogus vastu võetud põhiseaduse muudatusele ei saa kolmandate riikide kodanikud hääletada juba selle aasta sügisel toimuvatel kohalikel valimistel. Määratlemata kodakondsusega isikud saavad sellel aastal hääletada viimast korda. Kohalikud valimised toimuvad iga nelja aasta tagant.